کاندوئیت کاری چیست؟
دسته بندی :

لوله کاندوئیت برق که با نام مجرای الکتریکی نیز شناخته می­شود، لوله­ای است که برای محافظت و هدایت سیم کشی برق در یک ساختمان یا سازه استفاده می­شود. مجرای برق ممکن است از فلز، پلاستیک، فیبر یا خاک رس پخته شده باشد. لوله­های بادوامی که برای محافظت و ایجاد مسیری برای رساناهای سیم کشی الکتریکی فردی استفاده می­شود. معمولاً در جاهایی که سیم کشی در معرض دید قرار دارد یا ممکن است آسیب جدی ببیند، مجرا مورد نیاز است. همه لوله­ها با اتصالات سازگار (کوپلینگ، زانویی، اتصال دهنده) و جعبه­های الکتریکی، معمولاً از مواد مشابه نصب می­شوند. لوله باید مطابق با کد ملی برق (NEC) و کلیه قوانین مربوط به کد محلی نصب شود. چند نوع لوله کاندوئیت مختلف وجود دارد که معمولاً در سیم کشی­های مسکونی و تجاری سبک مورد استفاده قرار میگیرند.

انواع کاندوئیت برق کاندوئیت فلزی سخت
انواع کاندوئیت برق

مشاهده دیگر صفحات نوین لوله: https://novinlooleh.com/

انواع کاندوئیت برق

  • کاندوئیت فلزی سخت

مجرای فلزی سخت یا RMC یک لوله فولادی گالوانیزه سنگین است که با اتصالات رزوه­ای نصب میشود. معمولاً در فضای باز برای محافظت در برابر آسیب استفاده میشود و همچنین می­تواند پشتیبانی ساختاری برای کابل های برق، پانل­ها و سایر تجهیزات را فراهم کند. لوله فلزی میانی یا  IMCنسخه نازک‌تر و سبک‌تر از لوله‌های فلزی سخت است و برای استفاده در همه کاربردهای مشابه   RMC  تأیید شده است. از آنجایی که IMC نسبت به RMC سبک­تر و راحت­تر است، در ساخت و سازهای جدید رایج تر است.

  • لوله پی وی سی سخت

پلی وینیل کلراید سفت و سخت PVC، مشابه لوله، لوله کشی پلاستیکی است و با اتصالات پلاستیکی که در جای خود چسبانده شده­اند نصب میشود. می توان آن را پس از گرم شدن در جعبه بخاری قابل حمل خم کرد. از آنجایی که لوله و اتصالات مجرا به هم چسبیده اند، مجموعه­های مجرایی میتوانند ضد آب باشند و PVC را برای دفن مستقیم در زمین برای بسیاری از کاربردها مناسب میکند. همچنین برای محیط های خورنده گزینه مناسبی هستند.

مشاهده دیگر صفحات نوین لوله: قیمت لوله برق خم سرد

  • لوله فلزی الکتریکی

نمونه دیگری از لوله­های الکتریکی، لوله فلزی الکتریکی است، که معمولاً از فولاد گالوانیزه ساخته میشود. اما می­تواند آلومینیومی نیز باشد. همچنین به دلیل نازک و سبک بودن آن، به خصوص در مقایسه با RMC، کانال “دیوار نازک” نامیده میشود. با اینکه سفت است اما میتوان آن را با یک ابزار ساده به نام لوله خم کن، خم کرد.

  • لوله غیرفلزی الکتریکی

لوله غیرفلزی الکتریکیENT، لوله پلاستیکی موجدار انعطاف پذیری است که مقاوم در برابر رطوبت و شعله است. به راحتی خم شده و با اتصالات پلاستیکی چسب دار نصب میشود. بر خلاف EMT، لوله­های غیر فلزی نمی­توانند در مکانهای در معرض دید نصب شوند، بنابراین معمولاً در داخل دیوارها استفاده میشوند.

لوله کاندوئیت فلزی سخت
لوله کاندوئیت فلزی
  • لوله فلزی انعطاف پذیر

لوله فلزی انعطاف پذیر FMC به نام مخترع آن “گرینفیلد” نیز نامیده می­شود. ساختاری مارپیچی دارد که باعث انعطاف پذیری آن میشود تا بتواند از دیوارها و دیگر سازه­ها عبور کند. لوله کشی فلزی انعطاف پذیر مایع (LFMC) نوع خاصی از لوله­های فلزی انعطاف پذیر است که دارای روکش پلاستیکی است و با اتصالات مهر و موم شده برای ضد آب استفاده میشود. معمولاً برای تجهیزات فضای باز مانند واحدهای تهویه مطبوع استفاده میشود.

نتیجه­گیری

مطالعه مقاله لوله PVC گلخانه و کشاورزی از سایت نوین لوله

از لوله به عنوان سیستمی که حاوی هادی­های الکتریکی است، استفاده میشود. سیستم­های مجرایی به دلایلی نظیر خروجی کششی برای هادی­هایی که در حال نصب هستند و یا ایجاد حفره­هایی برای ایجاد اتصالات و شیرها در هادی­ها نصب میگردند. همچنین لوله­ها در انواع مختلفی وجود دارند و برای اجرای سیم کشی برق در مکانهای باز در داخل و اطراف خانه شما مثلا زیرزمین، گاراژ، انبار، مناطق خشکشویی و همچنین مناطق در معرض دید مورد استفاده قرار میگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *