انواع قوطی کلید برق - درایوال یا کناف-قدیمی یا شاپوری-قوطی کلید برق گالوانیزه
دسته بندی :

در سیم­کشی ساختمان­ها از از تجهیزات مهمی استفاده میشود که یکی از این ابزارها قوطی کلید برق است. ابزاری برای کلید و پریزهای منزل چراکه نقاط ابتدایی و انتهایی تمامی سیم­های برق در یک ساختمان به داخل کلید و پریز ختم میشود تا آنها را از گرد و غبار مصالح ساختمانی حفظ کنند.

انواع قوطی کلید برق

قوطی نوع قدیمی یا شاپوری

این نوع قوطی کلید برق را از مواد درجه یک یا دو میسازند که جنس PVC آنها مستحکم بوده و از مقاومت بالایی برخوردارند. ظاهر این نوع قوطی مکعبی شکل با چهار خروجی لوله‌ای است و به همین دلیل برای استفاده در کادر گروهی مناسب نیستند و تنها می‌توان از آنها به صورت تکی یا چند قوطی مجزا کنار یکدیگر استفاده کرد. با اینکه مدل قدیمی هستند ولی هنوز که هنوزِ از این نوع قوطی‌ها در برخی از پروژه‌ها استفاده می‌کنند.

معرفی انواع قوطی کلید برق در این مقاله
معرفی انواع قوطی کلید برق

قوطی کلید برق درایوال یا کناف

این مدل قوطی کلید برق از انتهایی گرد برخوردار بوده و برای نصب در دیوارهای پیش ساخته یا کناف مورد استفاده قرار می‌گیرد.

قوطی کلید برق گالوانیزه

کارآمدترین نمونه قوطی کلید برق برای کارهای برق کشی توکار ساختمانی، قوطی کلید برق گالوانیزه یا فلزی است. وقتی می­گوییم توکار، یعنی داخل دیوار تعبیه میشوند و تمامی رشته سیم‌ها و متعلقات کلید و پریزها در داخل آنها جای می‌گیرند. مزایای استفاده از قوطی کلید گالوانیزه شامل عمر و ماندگاری کلید و پریزها در برابر رطوبت، ضربه یا افزایش جریان برق و پایداری امنیت آنها است.

قوطی کلیدهای برق گالوانیزه را میتوان در ابعاد زیر در بازار یافت

قوطی فلزی سایز ۲۰ * ۲۰

قوطی فلزی سایز ۱۵ * ۱۵

قوطی فلزی سایز ۱۰ * ۱۰

قوطی کلید برق پلاستیکی

قوطی­های پلاستیکی از انواع پرکاربرد در برق کشی هستند. چون سبک و ارزان قیمت بوده و در برابر رطوبت مقاوم هستند. از ایرادات این نوع قوطی­ها میتوان به جنس پلاستیک آنها اشاره کرد که باعث میشود در برابر ضربه و یا ایجاد فشار زیاد از خود نتوانند مقاومت نشان دهند و آسیب ببینند. قوطی­های پلاستیکی خود به دو دسته قدیم و جدید تقسیم بندی می­شوند. قوطی­های پلاستیک نوع قدیم امکان استفاده گروهی را نمیدهند و تنها میتوان برای کلید و پریزهای تکی از آنها استفاده کرد.

مشاهده دیگر صفحات نوین لوله : لوله پلیکا برق

برسی مزایای استفاده از قوطی کلید برق
مزایای استفاده از قوطی کلید برق

اما کم کم این نیاز پیش آمد که از قوطی­های کلید و پریز در کنار یکدیگر باید استفاده شود و به همین دلیل قوطی­های پلاستیکی نسل جدید با طراحی دقیق و استاندارد این امکان را فراهم کردند تا قوطی­ها در فاصله­ای مشخص از هم و کنار هم قرار گیرند.

مشاهده دیگر صفحات نوین لوله : خرید لوله برق خم

مزایای استفاده از قوطی کلید برق

میتوان با آنها از نفوذ گرد و غبار مصالح ساختمانی آن هم با ایجاد یک فاصله-ی مناسب بین کلید و پریز، سیم ها و اجزای به کار رفته در دیوارها جلوگیری کرد.

باعث نظم بخشیدن به برق کشی و افزایش کیفیت سیم کشی خواهند شد.

از سیم­های برق در برابر گرم و سرد شدن دمای دیوارها و فشار آنها محافظت میکنند.

میتوان قوطی کلیهای برق را بروی سطوح مختلف نصب و تعبیه کرد.

راحتی نصب انواع کلید و پریزهای یکپارچه و به هم پیوسته (دو خانه، سه خانه و …) و همچنین انواع قاب تکی یا تک خانه (که از طریق چند پیچ به قوطی کلید وصل می گردند).

این ابزار میتواند بهترین گزینه برای کیفیت و دوام برق کشی ساختمان باشد. یعنی پریزهایی که با استفاده از این تجهیز در داخل دیوار نصب میشوند، به راحتی و با کشیدن سیم از پریز و دیوار جدا نمیشوند.

قوطی کلیدهای برق گالوانیزه و پلاستیکی در ابعاد مختلف
قوطی کلیدهای برق گالوانیزه و پلاستیک

مطالعه مقاله تفاوت لوله برق PVC و UPVC از سایت نوین لوله

در نهایت

دانستیم که قبل از نصب کلید و پریز در هر ساختمانی نیاز به محلی برای قرارگیری آنها باید وجود داشته باشد. چه محلی بهتر از قوطی­ها که سیم­ها و کابل­ها از طریق سینی کابل و یا ترانکینگ به قوطی­ها می­رسند و از طریق محفظه­های تعیین شده در قوطی­ها وارد می­شوند و به کلید و پریزهای تعیین شده متصل می­گردند.

همچنین بهتر است این نکات را هم بدانید که باید قوطی کلید برق را از جنس مواد نو و با کیفیت تهیه کنید تا در زمان نصب با مشکل مواجه نشوید و هنگام نصب قوطی کلیدهای برق دقت به خرج دهید چون کوچکترین اشتباه هنگام کار می‌تواند کیفیت کار را تحت تأثیر قرار دهد و بعدها آسیب و هزینه­ی اضافی برای شما به وجود آورد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *